W ramach tegorocznego jubileuszowego X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 odbył się m.in. przygotowany przez Łódzką OIIB panel pt. "Pozycja polskiego inżyniera budownictwa"Moderatorem spotkania była mgr inż. Barbara Malec - przewodnicząca Rady ŁOIIB (zobacz film). 

O powinnościach inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego mówiła prof. Irena Lipowicz (zobacz FILM i PREZENTACJĘ) - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego, rzecznik praw obywatelskich w latach 2010-2015. 

"Pozycja inżyniera budownictwa w kraju i za granicą" to temat wystąpienia prof. Zygmunta Meyera (zobacz FILM) - wiceprezydenta European Council of Engineers Chambers (ECEC), kierownika Zakładu Mechaniki Gruntów i Fundamentowania ZUT w Szczecinie, przewodniczącego Rady Zachodniopomorskiej OIIB, przewodniczącego Komisji Współpracy z Zagranicą PIIB. 

O pozycji polskiego inżyniera w procesie inwestycyjnym mówił dr inż. Jacek Szer (zobacz FILM) - kanclerz PŁ, w latach 2015-2017 pełni obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (powołany na stanowisko Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 1 września 2016 r.), od września 2011 r. był zastępcą GINB. Spotkanie zakończyło się dyskusją (zobacz FILM). GALERIA

Rekordowa liczba ponad 3000 zarejestrowanych uczestników, przeszło 30 debat i dyskusji, sesje plenarne, przedsiębiorcy z regionu nagrodzeni w konkursie „Mocni w Biznesie” w 6 kategoriach, a to wszystko w ciągu 2 dni, z udziałem ponad 100 ekspertów – naukowców, przedsiębiorców, dziennikarzy oraz przedstawicieli instytucji z otoczenia biznesu. ak w największym skrócie przebiegało X Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2017. Uczestnicy mieli możliwość zyskania nowych kontaktów z przedstawicielami wielu branż i środowisk biznesowych, a także zdobycia nowych inspiracji.

Jubileuszowy szczyt gospodarczy regionu odbywał się 16 i 17 października 2017 roku w Vienna House Andel’s Łódź. Na zaproszenie Marszałka Województwa Łódzkiego, Witolda Stępnia gościem specjalnym Forum był niemiecki polityk Günter Verheugen, były Europejski Komisarz ds. Rozszerzenia, odpowiedzialny za negocjacje członkowskie z Polską. W swoim wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej ds. Rozszerzenia, odpowiedzialny za negocjacje członkowskie z Polską. W swoim wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 odniósł się do aktualnych kryzysów w Europie oraz kwestii globalizacji. Podkreślił przy tym, że zjednoczona Europa, przemawiająca wspólnym głosem, to nadal optymalny model dla naszego regionu.się do aktualnych kryzysów w Europie oraz kwestii globalizacji. Podkreślił przy tym, że zjednoczona Europa, przemawiająca wspólnym głosem, to nadal optymalny model dla naszego regionu. 

Tematem sesji plenarnej, która odbyła się drugiego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017, były perspektywy sektora bankowego w Polsce wobec rosnącej konkurencji ze strony fintechów, firm finansowych opierających swoją działalność na nowych technologiach. Wzięli w niej udział absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, „kuźni” liderów w finansach i bankowości. 

 

Łódzkie debaty o przedsiębiorczości

Duże zainteresowanie uczestników X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 wzbudziły tematy biznesu przyszłości, takie jak finanse 3.0, technologie 5G dla Łodzi, czwarta rewolucja przemysłowa i wynikające z nich konsekwencje dla przedsiębiorców. Wiele spośród przeprowadzonych debat dotyczyło potencjalnych nowych rynków dla firm z regionu. Mowa była o nowym jedwabnym szlaku, który przebiega między innymi przez województwo łódzkie, a także o możliwościach eksportu towarów i usług do Azji i Afryki oraz o relacjach z Hongkongiem pełniącym funkcję bramy gospodarczej do Chin.

Uczestnicy Forum chętnie dzielili się również doświadczeniami związanymi z konkretnymi problemami, z jakimi stykają się na co dzień. Dyskutowano na przykład o pozycji polskiego inżyniera budownictwa, arbitrażu jako metodzie rozstrzygania sporów gospodarczych czy też o zasadach współpracy samorządów z przedsiębiorcami. Wielkie zainteresowanie wzbudziły również  tematy etyki w biznesie, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym czy rozwoju firm rodzinnych. 

Tak zróżnicowany program Forum przyciągnął w jedno miejsce osoby z wielu środowisk biznesowych, co pozwoliło im na nawiązanie nowych wartościowych relacji. Uczestnicy mieli również okazję, by usłyszeć o potencjale rozwojowym, jaki wiąże się z możliwością organizacji w Łodzi wystawy EXPO 2022. Do wspierania łódzkiej kandydatury, na kilka tygodni przed rozstrzygnięciem, zachęcała ich Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.  

 

Łódzkie asy biznesu

Podczas X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 ogłoszono laureatów Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”. Wyróżnienie dla łódzkich przedsiębiorców, którzy osiągają najlepsze efekty ekonomiczne, realizują innowacyjne przedsięwzięcia i zdobywają uznanie partnerów w kraju i za granicą, przyznano w sześciu kategoriach. Za dynamikę eksportu nagrodzono spółkę Fasada System. Najlepszym start-upem okazała się firma Tap to Speak. 

W kategorii „unijny projekt z potencjałem” nagrodę przyznano Zakładowi Mechaniki Maszyn BUKPOL Łagodziński sp. j.  za projekt „Nowoczesna technologia tłumienia drgań głowicy wiercącej”. Z kolei w kategorii „Aktywny Przedsiębiorca” nagrodzono spółkę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymała firma Agrecol Sp. z o.o., lider branży nawozów ogrodniczych oraz środków ochrony roślin. Rozstrzygnięto również plebiscyt publiczności. W głosowaniu internetowym, trwało od 2 do 13 października, największe uznanie zdobyła firma Corin i jej produkt, Biustonosz idealny – VIRGINIA 17871. 

Organizatorem X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 było Województwo Łódzkie. Dzięki finansowaniu przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz budżet samorządu województwa łódzkiego (Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi) udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach był bezpłatny. 

 

Kalendarium

styczeń 2022
pon. wt. śr. czw. pt. sob. nie.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

LEGENDA

6link zaznaczony

21link odwiedzony

21aktualny dzień

Klikniecie przeniesie do konkretnego dnia w kalendarzu

Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa

Biuro Łódzkiej Okręgowej Izby

ico ul. Północna 39
91- 425 Łódź

Skontaktuj się z nami

tel. 42 632 97 39

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się

wirusa SARS-CoV-2 (koronawirus)

spowodowanym bezpośrednimi kontaktami osób, uprzejmie prosimy o ograniczanie kontaktów osobistych do niezbędnego minimum.

Prosimy, by w miarę możliwości, załatwianie spraw odbywało się drogą mailową, pocztą tradycyjną oraz telefonicznie.


Godziny pracy Biura ŁOIIB:

11:00-17:00 (do odwołania)