Łódź

Wyszukiwarka


Aby sprawdzić numery kont, ważność zaświadczenia lub wydrukować blankiety opłat kliknij tutaj.


Linki


Dzisiaj

Środa, 27 października 2021 r.27 października 2021 r. Godzina...10:13

Sabiny, Iwony
  jutro: Tadeusza, Szymona

Statystyka

W tej chwili mamy
11 odwiedzających.

Liczba odsłon:

dzisiaj: 377

wczoraj: 830

wszystkie: 4497352
(od 20 kwietnia 2004 r.)
26. spotkanie inżynierów budowlanych z krajów Grupy V4
Kliknij aby powiekszyc
 
W dniach 3–6 października 2019 r. w Łodzi i Warszawie odbyło się 26. SPOTKANIE IZB I ZWIĄZKÓW INŻYNIERÓW BUDOWLANYCH Z KRAJÓW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ. Gospodarzem tegorocznego spotkania organizacji budowlanych były: Polska Izba Inżynierów Budownictwa i Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Współorganizatorem spotkania była Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.  Zobacz ZDJĘCIA
W tegorocznym spotkaniu wzięły udział następujące delegacje:
  • Czeskiej Izby Autoryzowanych Inżynierów i Techników (ČKAIT) pod przewodnictwem Aloisa Materny;
  • Czeskiego Związku Inżynierów Budownictwa (ČSSI) pod przewodnictwem Adama Vokurki;
  • Węgierskiej Izby Inżynierów (MMK) pod przewodnictwem Nagy Gyuli;
  • Słowackiej Izby Inżynierów Budownictwa (SKSI) pod przewodnictwem Vladimira Benko,
  • Słowackiego Związku Inżynierów Budownictwa (SZSI) pod przewodnictwem Juraja Nagy,
  • Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) pod przewodnictwem Zbigniewa Kledyńskiego,
  • Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) pod przewodnictwem Ryszarda Trykosko.
Z okazji 25 lat współpracy izb i związków budowlanych z Krajów Grupy Wyszehradzkiej, w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący delegacji z pierwszego założycielskiego spotkania Grupy V4 w 1994 r.: Jan Kysel (SKSI), Ödön Hajto (MMK), Vaclav Mach (ČKAIT), Miloslav Pavlik (ČSSI) oraz Andrzej B. Nowakowski (PZITB).
W drugim dniu spotkania delegacje odwiedziły nową siedzibę PIIB przy ul. Kujawskiej 1 w Warszawie, gdzie miały możliwość zwiedzenia budynku oraz zapoznania się z pracą Krajowego Biura PIIB i organów statutowych. Następnie uczestniczyły w uroczystej części Nadzwyczajnego Zjazdu PZITB z okazji Jubileuszu 85-lecia PZITB.
Główne obrady odbyły się w Łodzi (5 października br.) w siedzibie Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W czasie spotkania omówiono realizację deklaracji przyjętej na XXV spotkaniu organizacji budowlanych w Bańskiej Bystrzycy z października 2018 r. (referował Vladimir Benko (SKSI)). Przewodniczący poszczególnych delegacji poinformowali także o najważniejszych wydarzeniach w swoich organizacjach ze szczególnym uwzględnieniem zmian stanu przepisów prawnych dotyczących budownictwa, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego roku, tj. od spotkania w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Przedyskutowano również problemy związane z ustawicznym doskonaleniem zawodowym w samorządach inżynierów budownictwa i stowarzyszeniach budowlanych funkcjonujących w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Temat ten omawiali przedstawiciele wszystkich państw uczestniczących w spotkaniu.
Delegacje zgodziły się, że działalność zawodowa potrzebna do kształtowania i tworzenia obszarów antropogenicznych powinna być traktowana jako regulowana, służąca celom publicznym i jako taka jest nieodzownym warunkiem zapewnienia wysokiej jakości profesjonalnych usług. Dyskutowano o jakości projektowania w budownictwie, w tym o jego integralności merytorycznej i formalno-prawnej.
Na koniec spotkania wszystkie delegacje podpisały uroczyście w Pałacu Poznańskiego wspólny protokół z XXVI spotkania organizacji budowlanych (izb i związków) z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Uhonorowano także symbolicznymi statuetkami przewodniczących delegacji z pierwszego założycielskiego spotkania Grupy V4 w 1994 r. z okazji 25 lat współpracy izb i związków budowlanych z Krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Uczestnicy spotkania uzgodnili, że kolejne XXVII spotkanie organizacji budowlanych (izb i związków) z krajów Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w październiku 2020 r. na Węgrzech, a gospodarzem tego spotkania będzie Węgierska Izba Inżynierów (MMK).

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, który odwiedził uczestników spotkania podczas obrad, powiedział m.in.: - Dla Łodzi jest to niezwykle ważne, że o ważnych sprawach, istotnych i kluczowych, związanych z rozwojem miasta, mówi sie własnie w Łodzi. Ja to traktuję jako duże wyróżnienie i honor dla naszego miasta. 

Inżynierowie z zagranicy mieli także możliwość zapoznania się z łódzkimi inwestycjami (m.in. Manufaktura, EC1, Dworzec Fabryczny, Księży Młyn). Historię Łodzi i jej ciekawych obiektów przybliżył uczestnikom spotkania pan senator Ryszard Bonisławski.
W ostatnim dniu uroczyste podsumowanie i zakończenie obrad uświetnił wspaniały koncert Aleksandry Wiwały (sopran) i Dariusza Stachury (tenor) wraz z zespołem.
Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć TUTAJ