Dnia 5 lipca odbył się wyjazd integracyjny, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe przyrodniczo i historycznie tereny regionu łódzkiego. Przewodnikiem wyjazdu był Pan prof. dr hab. Józef Krzysztof Kurowski, który z ogromną pasją i zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą, przybliżając historię odwiedzanych miejsc, ich walory przyrodnicze i ciekawostki związane z regionem.
Pierwszym punktem programu było Gminno-Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w strefie krawędziowej mezoregionu Wniesień Łódzkich. Następnie uczestnicy przejechali przez Janów, Kalonkę i Niecki do Dobieszkowa, gdzie odbył się spacer po Rezerwacie Struga Dobieszkowska – malowniczej dolinie rzeki Młynówki, wyróżniającej się naturalnym charakterem i bogactwem gatunków drzew oraz krzewów. Kolejne miejsca na trasie to Borchówka i Boginia, skąd grupa dotarła do Byszew nad Moszczenicą, by zwiedzić zabytkowy dwór rodziny Plichtów wraz z otaczającym go parkiem. Warto dodać, że jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu kulturowym, z uwagi na związki z pisarzem Jarosławem Iwaszkiewiczem. Uczestnicy zobaczyli także imponujące pomniki przyrody, w tym dąb Jarosław. Po przejeździe wzdłuż doliny Moszczenicy dotarli do Starych Skoszew, gdzie zaplanowano przerwę obiadową. Dalsza część wycieczki wiodła przez Sierżnię i Anielin aż do Lasu Janinowskiego, na teren obszaru Natura 2000 Buczyna Janinowska oraz rezerwatu przyrody Parowy Janinowskie, gdzie zorganizowano spacer po poerozyjnym systemie suchych parowów. Następnie uczestnicy wyjazdu integracyjnego odwiedzili Niesułków Kololonię, gdzie podziwiali drewniany kościół pw. św. Wojciecha, czyli cenny zabytek sakralnego budownictwa z końca XVII wieku. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, położonego na skraju lasu Poćwiardówka. Powrotna trasa przebiegała przez malownicze tereny Dąbrówki Dużej, Tadzina, Grzmiącej, Buczku, Jaroszki i Moskwy aż do Plichtowa.
Wyjazd integracyjny przebiegł w bardzo miłej atmosferze i dostarczył wielu wrażeń zarówno pasjonatom historii, jak i przyrody. Serdecznie dziękujemy za udział i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych wyjazdach zorganizowanych przez Łódzką OIIB.