Łódź

Klub ŁOIIB

Zapraszamy naszych członków do korzystania z uruchomionego w siedzibie Izby Klubu. Można tu poczytać prasę branżową, napić się kawy, spotkać w sprawach zawodowych lub prywatnych. Serdecznie zapraszamy!
 
 

Wyszukiwarka


Aby sprawdzić numery kont, ważność zaświadczenia lub wydrukować blankiety opłat kliknij tutaj.


Linki


Dzisiaj

Sobota, 29 lutego 2020 r.29 lutego 2020 r. Godzina...07:29

Dobroniega, Romana
  jutro: Albina, Antoniny

Statystyka

W tej chwili mamy
1 odwiedzającego.

Liczba odsłon:

dzisiaj: 208

wczoraj: 753

wszystkie: 3919354
(od 20 kwietnia 2004 r.)
"Bezpieczeństwo w konstrukcjach żelbetowych i obligatoryjność stosowania Eurokodów" - debata

Choć Eurokody już niemal trzy lata temu oficjalnie zastąpiły wcześniej stosowane polskie normy, ich interpretacja wciąż przysparza problemów. Ze względu na powszechność wykorzystania w budownictwie żelbetu, szczególnego znaczenia nabierają Eurokod 2 oraz inne uwarunkowania decydujące o bezpieczeństwie konstrukcji wykonanych z tego materiału. 

18 grudnia br. w ramach projektu Akademia PWN: wiedza na łączach na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej odbył sie się panel dyskusyjny:

„Bezpieczeństwo w konstrukcjach żelbetowych
i obligatoryjność stosowania Eurokodów”
.

 

W spotkaniu udział wzięli: prof. Włodzimierz Starosolski, Dominika Kłos – Projektant Mosty Gdańsk Sp. z o.o. oraz Danuta Kubiak – Członek Zespołu Budownictwa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Całe spotkanie było transmitowane na żywo w sieci, na stronie www.wiedza.pwn.pl zamieszczono film z zapisem spotkania.

W stosunku do normy żelbetowej Eurokod 2 jest o wiele obszerniejszy, a jego interpretacja może budzić wątpliwości. Jest to problem istotny ze względu na szeroki zakres zastosowań żelbetu. Ten uniwersalny materiał budowlany jest wykorzystywany we wszystkich elementach konstrukcyjnych, a więc w fundamentach, ścianach, schodach, tarasach, balkonach, podjazdach. Szczególne jednak zastosowanie znajduje tam, gdzie zgodność ze wszystkimi wymaganymi normami jest warunkiem zdrowia i życia setek ludzi, a więc w budowie mostów, estakad, wiaduktów i tuneli.  Temat bezpieczeństwa konstrukcji żelbetowych w kontekście Eurokodu 2 jest więc niezwykle istotny.

Powszechne zastosowanie betonu zbrojonego jest podyktowane jego licznymi zaletami, do których zaliczają się: ogniotrwałość, znaczna odporność na obciążenia stałe i zmienne, duża trwałość, możliwość wykonania konstrukcji o dowolnym kształcie. Choć trudno wyobrazić sobie współczesną architekturę bez użycia żelbetu, jego wynalezieniu, jak głosi anegdota, towarzyszył przypadek. Wersalskiemu ogrodnikowi, Josephowi Monnier, żelazny kosz wpadł do płynnej masy betonowej. Po wyciągnięciu betonowa powłoka stwardniała, a Monnier szybko przekonał się o zaletach nowego materiału.

Spotkanie było związane z wydaniem przez Wydawnictwo Naukowe PWN IV tomu książki Profesora Starosolskiego Konstrukcje żelbetowe wg Eurokodu 2 i norm związanych.