19 września 2020 r. weszła w życie duża nowelizacja ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 471).
Przekazujemy więc Państwu kilka istotnych informacji i przydatnych linków dotyczących nowego Prawa budowlanego.
19 września 2020 r. weszła w życie duża nowelizacja ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Pobierz) oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 471). Dla ułatwienia śledzenia wprowadzonych w Prawie budowlanym zmian, przekazujemy Państwu tekst ujednolicony ustawy Prawo budowlane (Pobierz) gdzie kolorem czerwonym zaznaczono zmiany wynikające z ustawy z dnia 13 lutego 2020 r
Polecamy Państwa uwadze lekturę artykułu Najważniejsze zmiany w Prawie budowlanym , gdzie znajdują się skrótowe informacje na temat najistotniejszych zmian oraz PORADNIK informujący o tym, jak poruszać się w zapisach nowej ustawy Prawo budowlane po uchwalonych zmianach, przygotowany przez Komisję Prawno-Regulaminową PIIB.
Przypominamy również odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Roberta Nowickiego (Pobierz) na pismo prof. Zbigniewa Kledyńskiego, prezesa PIIB, z 13 lutego 2020 r. w sprawie wyjaśnienia art. 33 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, dotyczącego oświadczenia projektanta o możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej. W środowisku projektantów i organów administracji architektoniczno-budowlanej istniały wątpliwości, kto konkretnie powinien to oświadczenie składać. Pełna treść stanowiska znajduje się tutaj . >
Przyjęte zmiany burzą dotychczasowy tryb opracowywania projektów, ograniczając część podlegającą zatwierdzeniu i będącą podstawą do pozwolenia na budowę tylko do projektu zagospodarowania i projektu architektoniczno-budowlanego, a spychając projekty konstrukcji i instalacji do projektu wykonawczego (art. 34). Wielki wysiłek włożony w przekonywanie autorów tych zmian zaowocował co prawda wprowadzeniem kilku ważnych dla nas poprawek, zwyciężał jednak populistyczny argument, że zmiany spowodują przyspieszenie procesu inwestycyjnego, nie bacząc na merytoryczne uwagi, wskazujące na zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji i użytkowania. Ustawa dokonuje m.in. istotnego podziału projektu budowlanego na trzy odrębne części: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, a także nowe opracowanie pod nazwą projekt techniczny.
Szkoda, że krytyczna ocena niektórych zapisów, zgłaszana przez nasz samorząd zawodowy, nie została uwzględniona – por. Stanowisko Zjazdu Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (Pobierz).
Warto dodać, że 18 września br. w Dzienniku Ustaw ogłoszono Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Pobierz), a na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego ukazało się wyjaśnienie w sprawie okresu przejściowego dotyczącego projektów budowlanych.
Pobierz:
- Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane
- Tekst ujednolicony ustawy Prawo budowlane
- Najwazniejsze zmiany w Prawie budowlanym - skrót (artykuł)
- Prawo budowlane - PORADNIK PIIB
- Pismo podsekretarza stanu Roberta Nowickiego
- Stanowisko Zjazdu ŁOIIB (uchwała nr 10)
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego
- Wyjaśnienie GINB w sprawie okresu przejściowego dotyczącego projektów budowlanych